foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

W dniu 27 marca 2015 r. uczniowie klas: IV TE i III TU b uczestniczyli w zajęciach "Bariery w komunikacji społecznej" prowadzonych przez wykładowcę Politechniki Koszalińskiej, panią dr Anetę Kisiel. Prowadząca przypomniała młodzieży pojęcie komunikacji społecznej, jej rodzaje oraz znaczenie poszczególnych komunikatów niewerbalnych. Młodzież zastanawiała się na tym co przeszkadza rozmówcy w odbiorze informacji oraz jakie rodzaje barier zakłócają proces komunikowania się . Zwrócono szczególnie uwagę na zachowania tworzące u odbiorcy tzw. postawę obronną , takie jak: rozkazywanie ,orzekanie moralizowanie, krytykowanie, grożenie itp. Wspólnie próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: "Jak stać się dobrym słuchaczem?". Wyjaśniono pojęcie aktywnego słuchania oraz omówiono jego techniki: parafrazowanie, odzwierciedlanie i klaryfikację.

Wykład poparty był ciekawą prezentacją multimedialną. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali ćwiczenie , którego tematem była rola przekazu komunikatów werbalnych w dokładnym wykonywaniu poleceń.

Tematyka zajęć była bardzo interesująca a jednocześnie kształtująca prawidłowe postawy w procesie komunikowania się, co z pewnością zaowocuje zarówno w życiu codziennym , w pracy oraz w przyszłości przy prowadzeniu przez młodzież działalności gospodarczej.