foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

Niedawno gościliśmy w naszej szkole dziesięcioosobową grupę młodzieży niemieckiej z Berufsbildungszentrum w Mölln i Geesthacht wraz z dwiema opiekunkami. Ich wizyta została zorganizowana w ramach wymiany międzyszkolnej. Polską stronę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas 1TEG, 1TKA, 2TAK, 2TEG, 2TA, 2TU, 3TI i 4TŚA pod opieką Małgorzaty Pławskiej.

Nie była to pierwsza wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w naszej szkole, ale pierwsza z tym właśnie partnerem. Dlatego oprócz realizacji projektu „Moje szanse we współczesnej Europie”, dodatkowym celem było wzajemne poznanie się młodzieży oraz prezentacja regionów, z których pochodzą uczestnicy, a także szkół, do których uczęszczają. Cele te zostały osiągnięte i wszyscy bardzo szybko się zintegrowali. W ramach projektu uczniowie wykonali prezentacje multimedialne o Mölln, Słupsku i systemach szkolnictwa w Polsce i w Niemczech oraz plakaty i filmiki ukazujące, jakie znaczenie ma dla nich życie we współczesnej Europie.

Podczas wizyty w szkole uczniowie ZSA zaprezentowali uczestnikom wymiany ciekawe eksperymenty chemiczne w szkolnym laboratorium, z których największe wrażenie zrobił jak zwykle eksperyment „Płonąca ręka”. Uczniowie zobaczyli również i „wypróbowali” nową pracownię gamingową.

Program wymiany obejmował także wizytę w Starostwie Powiatowym i aktywne zwiedzanie Słupska w formie rywalizacji pomiędzy czteroosobowymi polsko-niemieckimi grupami; grupa, która najlepiej wykonała wszystkie zadania i udzieliła najbardziej trafnych odpowiedzi na pytania dotyczące zabytków i historii Słupska otrzymała w nagrodę pamiątkowe kubeczki.

W czasie wolnym młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych na kręgielni oraz w grach i zabawach integracyjnych.

Mimo krótkiego czasu wymiany, grupa bardzo się zżyła. Młodzież chętnie spędzała z sobą czas wolny również poza wcześniej zaplanowanymi zajęciami, porozumiewając się ze sobą bez większych przeszkód w języku niemieckim, angielskim i polskim. Ustalono wstępnie termin wizyty polskich uczniów w Niemczech na marzec 2019 roku.