foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

W dniach 22 lutego – 1 marca odbył się skromny wyjazd turystyczno-pielgrzymkowy uczniów ZSA do Rzymu. Na miejscu zostaliśmy rewelacyjnie przyjęci przez naszych rodaków – polskie siostry zakonne i zakonników w Domu Polskim Jana Pawła II na przedmieściach Rzymu. W ciągu kilku dni poznaliśmy najsłynniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Wiecznego Miasta. Naszym obowiązkiem było odwiedzenie takich miejsc, jak: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Panteon, Piazza Navona, fontanna di Trevi, Zamek Świętego Anioła, Kwirynał czy Schody Hiszpańskie.

W związku z tym, że nasz wyjazd miał także po części charakter pielgrzymkowy, odwiedziliśmy wszystkie cztery bazyliki większe: śś. Janów na Lateranie, Matki Bożej Śnieżnej na Eskwilinie, św. Pawła za Murami oraz św. Piotra na Watykanie.

W poniedziałek 25 lutego, we wczesnych godzinach porannych modliliśmy się na Mszy świętej sprawowanej na grobie naszego Rodaka, św. Jana Pawła II, w bazylice św. Piotra. Dzień później odwiedziliśmy Katakumby św. Kaliksta – niezwykłe miejsce spotkań, modlitw i pochówku pierwszych chrześcijan. Również i tutaj, w podziemiach, dane nam było modlić się podczas Mszy świętej. W środę 27 lutego wzięliśmy udział w audiencji generalnej na Placu św. Piotra, podczas której papież Franciszek skierował do nas krótkie nauczanie, a na koniec nam pobłogosławił. Wielką radością dla nas był fakt publicznego wyczytania naszej szkoły na forum zebranych tam osób z różnych stron świata, a także śledzących audiencję w środkach masowego przekazu.

Podczas Mszy świętej w dniu wylotu z Rzymu modliliśmy się szczególnie za wszystkich uczniów i nauczycieli naszego Rolniczaka. W wolnych chwilach nie zabrakło oczywiście odwiedzenia włoskich sklepów i restauracji. Rzymska pizza, lasagne oraz lody również znalazły swoje miejsce w menu poszczególnych dni.