foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

W dniu 23.05.2019 r. w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzona w ramach ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi Głosują”. Celem tej akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

  • umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów;
  • zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej

Młodzi ludzie - także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program Młodzi głosują daje im zatem możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

W młodzieżowych wyborach wzięli udział uczniowie i uczennice z prawie 500 szkół, dotychczas zebrano wyniki z prawie 400 szkół w całej Polsce. Swoje głosy oddało prawie 43 000 młodych ludzi (na 73 000 uprawnionych), frekwencja wyniosła więc 59%.

Wybory zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 24,5% a bezpośrednio zanim uplasowała się Wiosna z wynikiem 24%. Kolejne miejsca zajęła Konfederacja 18,3%, dopiero na czwartej pozycji znalazła się Koalicja Europejska z wynikiem 15%. Głosami młodych ludzi do Parlamentu Europejskiego dostaliby się również przedstawiciele Kukiz'15.

W naszej szkole wyniki wyglądały jednak następująco:

 

Procent głosów oddanych na poszczególne komitety wyborcze

KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy- 32
KW Wiosna Roberta Biedronia- 56
KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD N. Zieloni- 5
KW Prawo i Sprawiedliwość- 9
KKW Lewica Razem- Partia Razem, Unie Pracy, RSS- 10
KWW Kukiz '15- 10
KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski- 1


Dziękujemy wszystkim uczniom i uczennicom za udział i mamy nadzieję, że w wyborach październikowych frekwencja w naszej szkole będzie wyższa.