12 listopada w Zespole Szkół Agrotechnicznych już po raz szósty odbyła się uroczystość "Wiecznie Żywi". Młodzież znów bardzo chętnie i aktywnie wzięła udział w muzyczno-literackim spotkaniu, zainicjowanym i organizowanym przez panią Agnieszkę Kwaśniewską-Sudę, nauczycielkę języka polskiego.
Z okazji uroczystości naszą szkołę odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 4 i nr 6 ze Słupska oraz Gimnazjum z Kobylnicy i Potęgowa.
Spotkanie miało charakter edukacyjno – artystyczny. Młodzież uczciła pamięć m.in. o tych, których wielkość została doceniona dopiero po śmierci – Mikołaju Koperniku, Juliuszu Słowackim, Cyprianie Kamilu Norwidzie i Vincencie van Goghu. Wielu wzruszeń dostarczyły występy uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych. Natalia Gąsiorska w niezwykle ekspresyjny sposób wykonała sonet XLIX Williama Szekspira oraz piosenkę autorstwa Agnieszki Osieckiej pt. „Kiedy mnie już nie będzie”. Mury Zespołu Szkół Agrotechnicznych wypełniły się także wspomnieniami o ekstrawaganckiej Violetcie Villas. Dominika Majewska zaśpiewała utwór „List do matki”. Gimnazjaliści usłyszeli też piosenkę z repertuaru Karin Stanek pt. „Chłopiec z gitarą”, wykonaną przez Patrycję Tomaszewicz. Aplauz publiczności wywołały występy Rafała Ochoty, który przy akompaniamencie gitary zaśpiewał utwory legend polskiego rocka – Ryszarda Riedla i Bogdana Łyszkiewicza. Refleksyjny, pełen zadumy nastrój stworzyli - Paulina Frymel wykonując utwory o życiu, przemijaniu („Wracam do domu”, „Rzeko”) i Marcin Kara, który grając na saksofonie uczcił pamieć o Louisie Armstrongu. Uczennice, Kamila Mularczyk i Aleksandra Łojewska popisały się zdolnościami recytatorskimi. Zaprezentowały wiersz Edwarda Stachury pt. „Życie to nie teatr”. Młodzież uczciła również pamięć o nauczycielach, którzy wpisali się w historię Zespołu Szkół Agrotechnicznych – Krystynie Kabat, Bolesławie Podskarbi i Józefie Sychli.
Uczniowie z gimnazjum mogli również podziwiać wystawę prac Rafała Myślińskiego oraz Anny Grzenkowicz z kl. 3 TG. Stworzyli oni piękne portrety wybitnych postaci – Williama Szekspira, Juliusza Słowackiego, Violetty Villas, Louisa Armstronga.
Uroczystość prowadzili Ernest Cyganowski oraz Krystian Sibiński. Za obsługę techniczną odpowiedzialny był niezastąpiony Stefan Mazurek.
Gimnazjaliści z zainteresowaniem, w wielkim skupieniu, przy blasku świec wysłuchali występów starszych kolegów i koleżanek. Uroczystość "Wiecznie Żywi" co roku utwierdza młodych ludzi w przekonaniu, że warto pozostawić po sobie cząstkę, która nigdy nie zostanie zapomniana.
O wydarzeniu napisali: